İki Düzenek Arasında Bilgi ve Sinyal Alışverişi

Telefon

İki Düzenek arasında bilgi ve sinyal Alışverişi
Bu sistem bir çok alanda yaygın bir şekilde kullanılmakta ve gayet başarılı bir performans sergilemektedir. Mesela güvenlik sistemlerinde , arabalarımızda , pos cihazlarımızda Telefonların bir parçası sayabileceğimiz sim kartlar sayaesinde bir telefon mekanizması oluşturularak bilgi veya sinyal alışverişi yapılabilimektedir.
Bu konu belki ; telefon değilde sim kartlar tarafından yapılıyor gibi görünsede işi derinleştirdiğinizde yine asıl işleyişin telefon düzeneği olduğunu görürsünüz. Bu konuyuda biraz açmaya çalışalım. Örneyin pos cihazları kredi kartı veya banka kartınızı okuttuğunuzda pos cihazı kendi yönlendirildiği merkeze işlem yapılan yeri kartı varsa içerik veya özelliklerini gönderir Merkezde bu verileri işleyerek aynı metodla tekrar posa olumlu yada olumsuz dönüş yapar. bu işlemin tamamlanması bizim buradaki yazıları okumanızdan daha kısa bir sürede ve çok büyük oranda hatasız gerçekleşir.
Yine başka bir örnek verecek olursak araçlardaki takip sistemide istenilen tüm verileri derleyerek iletmesi gereken yere iletir. Eğer karşıdan alması gereken bir cevap veya komut varsa bunu alır ve işleyişini sürdürür. Diğer örneğimizdeki güvenlik sistemleri gerektiğinde sinyal yollayarak uyarı yapabilen sistemi belirli seviyelere çekebilen örneğin kapatabilen veya verilen diğer komutları işleyen bir mekanizmadır.
Tüm bunların dışında daha bir çok örneği verilebilir. Telefon düzenekler aletler yada makinalar arasında iletişim sağlayarak belirlenmiş olan komutları uygulayacak kadar akıllı ve başarılı cihazlardır. Onların bizlere sunduğu yaşamı kolaylaştırma çeşitlerinden biride kuşkusuz budur. Temel amacı insanlara kolaylık ve iletişim sağlamak olan Telefonlarımız daha bir çok konuda bizlerin yanında sadık birer dost gibi sürekli beklerler.
Burada da bu düzeneklerin sadece telefon sohbet – görüntülü konuşma – Sms alıp gönderme gibi amaçlar dışındada çok rahat bir şekilde kullanıldığını ve yine insanoğluna faydalı araçlar olduğunu savunmak için bir çok sebep oluşmaktadır. Bir önceki konumuzdaki erotik sohbet numaraları yada Canlı Sohbet Hattı gibi uygulamalarda telefonlar sayesinde yapılabilmekte bu tür araçların kullanımıda aynı teknoloji sayaesinde başarılı olabilmektedir.